
В тази статия ще ви покажем как да извършите пътния тест и да проверите употребяваната кола, която искате да закупите, в 10 стъпки и по възможно най-професионалния начин.
- Проверете спирачките
ГЛЕДАЙТЕ дали предупредителната лампа за спирачките светва веднага след потегляне и изгасва малко след това. Това показва, че системата не работи правилно (ако колата е оборудвана с ABS и ESP).
СЛУШАЙТЕ, за да проверите за много силен писък при спиране; това е ясен индикатор, че спирачните накладки трябва да бъдат сменени. При нужда е добре да имате доверено място онлайн за нови авточасти, които може да разгледате тук: https://shopauto.bg/
- Проверете предаването
СЛУШАЙТЕ за силен, жив звук при ускоряване или завиване. Този звук показва, че трансмисията не е в оптимално състояние.
ПРОВЕРЕТЕ постепенното отпускане на съединителя на трета или четвърта, докато натискате педала на газта. Ако колата спира твърде дълго, вероятно има проблем с трансмисията.
ОПИТАЙТЕ бавно да отпуснете съединителя, без да натискате газта. Ако двигателят спре внезапно или ако спре плавно, съединителят може да се повреди.
- Проверете двигателя
МИРИШЕ на масло. Ако има мирис на бензин или изглежда тъмно, време е да го смените. Маслото също трябва да се долива, когато достигне нивото, посочено от прореза на пръчката.
СЛУШАЙТЕ, странни шумове като щракане или писък обикновено показват проблеми с разпространението; или удари, които биха могли да показват проблем с лагера.
ПОГЛЕДНЕТЕ дали предупредителната лампа за масло свети или дали температурата е достигнала предупредителния праг. Ако е така, не запалвайте употребяваната кола.
- Проверете батерията
ТЕСТВАЙТЕ стартера чрез тези стъпки:
- Стартирайте стартера, като стартирате запалването за 2 секунди.
- Прочетете волтметъра.
- Отчитане на километража
НАБЛЮДАВАЙТЕ износването на автомобила като сравнявате възрастта с изминатите километри.
ТЕСТВАЙТЕ педала на спирачката, за да се уверите, че не е износен. Ако каросерията е повредена повече от очакваното или ако гумите изглеждат много стари, показанията на километража може да не са верни.
ПОИСКАЙТЕ да ви бъде показана книжката от производителя и проверете за подправяне. Ако колата е изминала по-малко от 10 000 километра и не сте сигурни за причината, консултирайте се с опитен механик.
- Тест на волана
СЛУШАЙТЕ добре, за да проверите за скърцане при въртене на волана на употребяваната кола. Те могат да показват, че нивото на течността на волана е твърде ниско.
ВОЛАН, ако въртенето на волана е изморително. Сервоусилвателят на волана може да не функционира правилно поради ниско ниво на кормилната течност, някои течове или повреда.
УСЕТЕТЕ дали воланът вибрира силно при работещ на празен ход двигател. Ако е така, задвижващият ремък е повреден, разхлабен или се нуждае от смяна.
- Проверка на окачването
ПРОВЕРКА, ако превозното средство се подхлъзва или скърца при завиване, или ако се клати и трепери може да им проблем.
- Тест на гуми
ПРОВЕРЕТЕ степента на износване на гумата. Неравномерното износване между различните колела може да показва подравняване или проблем с окачването.
УВЕРЕТЕ СЕ, че по гумите няма забити пирони или камъни и проверете за пукнатини, повреди, драскотини, дупки или мехурчета.
ПОПИТАЙТЕ дали гумите са били подложени на годишни проверки през последните пет години. Можете да намерите датата на производство в последните четири цифри на номера „DOT“, наличен на страничната стена на всяка гума.
Всичко това и още би ви помогнало да си спестите доста разходи след вземането на кола втора ръка. Не се колебайте да намерите добри авточасти за вашите бъдещи ремонти и доверен сервиз.